ARCHIWUM.

Laureaci historyczni.

[1980]

Danuta Haremska

[1982]

Marek Birkenmayer,
Anna Chlebicka

[1984]

Michał Łożykowski,
Jacek Strzelecki

[1986]

Grzegorz Ratajczyk,
Igor Gąsowski,
Piotr Maldzis

[1988]

brak danych

[1990]

Robert Bartel

[1992]

Sławomira Chorążyczewska

[1994]

Dorota Koziara

[1996]

Justyna Bagińska

[1998]

Marcin Sztukiewicz

[2000]

Rafał Jakubowicz

[2002]

Wojciech Hoffman

[2004]

Karolina Kucia

[2006]

Marta Krupińska

[2008]

Tomasz Piwiński

[2010]

Paweł Garus

[2012]

Marcin Szłapka,
Maria Ankiersztajn

[2014]

Damian Reniszyn,
Marta Szkudlarek

[2016]

Mateusz Piestrak,
Anna Pilawska

[2018]

Marta Wiktorowicz,
Kordian Mańkowski

[1981]

konkurs nie odbył się

[1983]

Mirosław Pawłowski

[1985]

Jerzy Kopeć

[1987]

Magdalena Hoffmann – Molenda,
Wojciech Hora,
Dorota Nowak

[1989]

Ryszard Białek

[1991]

Anna Tyczyńska

[1993]

Joanna Hoffmann,
Cezary Kłunejko

[1995]

Wojciech Duda

[1997]

Mirosław Kaczmarek

[1999]

Joanna Bozacka

[2001]

Jagienka Ciuchta

[2003]

Marta Jurkowska

[2005]

Aleksandra Winnicka

[2007]

Aneta Mikołajczak

[2009]

Michał Wielopolski

[2011]

Agnieszka Ciszewska,
Anna Kruk

[2013]

Anna Frąckowiak,
Szymon Sznajder

[2015]

Łukasz Spychaj,
Emilia Strzempek – Plasun

[2017]

Maciej Andrzejczak,
Aliona Kryshtofik.

Świeżość Kontynuacji.

 [2005]

Maria Dokowicz ukończyła Państwową Szkołe Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego
w Poznaniu w 1932 roku. Nie wyróżniała się. Nie ma żadnych anegdot związanych z jej osobą.
W archiwach pozostało jedynie świadectwo ukończenia szkoły. Jako osoba pozostała
anonimowa. Jej nazwisko stało się jednym z najbardziej rozpoznawanych w Akademii.

Coroczny Konkurs na najlepszy dyplom wiąże się własnie z Nią. W swym testamencie
Dokowicz zapisała Uczelni 10 tys dolarów z przeznaczeniem na stypendia studenckie.
W latach 1978-1979 powstała Fundacja jej imienia, a władze Uczelni - wtedy PWSSP
- postanowił z procentów od całej kwoty przyznawać rocznie 1-2 stypendia zagraniczne.
Po raz pierwszy konkurs na stypendium im. Marii Dokowicz odbył się w 1980 roku.
Stypendystą mógł zostać absolwent/tka danego roku, który zgłosił się do konkursu, znał język
obcy i przedstawił projekt, który chciałby realizować w wybranym przez siebie państwie.
W tamtych czasach stypendium stanowiło możliwość bezproblemowego
wyjazdu zagranicznego. [...]

Justyna Ryczek

Uczestnicy.

 [2005]

Mirosław Pawłowski, Sławomira Chorążyczewska, Joanna Hoffmann, Dorota Koziara,
Wojciech Duda,Marcin Sztukiewicz, Rafał Jakubowicz, Jagienka Ciuchta, Wojciech Hoffman,
Konrad Smoleński, Alicja Światłoń, Marta Jurkowska, Wawrzyniec Dudkowiak-Reichstein,
Karolina Kucia, Anna Biedermann, Anna Wiatr.

Laureaci.

 [2007]

Spośród 21 dyplomantów Senat ASP wybrał:
- Anetę Mikołajczak (rzeźba), Laureatkę Głównej Nagrody - Stypendium im. M. Dokowicz
(10 tys. zł.)
- Barbarę Pilch (rzeźba), Laureatkę Nagrody Profesorów ASP (6 tys. zł.)
Przedstawiciele galerii wybrali:
- Barbarę Pilch (rzeźba), Laureatkę nagrody Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (dyrektor
Wojciech Makowiecki) - wystawa indywidualna
- Barbarę Pilch (rzeźba), Laureatkę nagrody Galerii Miejskiej Mosina (dyrektor Dorota
Strzelecka) - wystawa indywidualna
- Michała Rybińskiego (grafika), Laureata nagrody Galerii Profil (dyrektor Waldemar
Idzikowski) - wystawa indywidualna
- Kingę Kałużną (grafika),Laureatkę nagrody czeskiej Galerie Klatovy Klenova (projekt Start
Point) - udział w zbiorowej wystawie dyplomów europejskich uczelni artystycznych.

Uczestnicy.

 [2007]

Adamski Piotr (Komunikacja Multimedialna), Barłóg Piotr (Architektura i Wzornictwo),
Domicz Izabela (Architektura i Wzornictwo), Frąckowiak Alicja (Rzeźba), Heliot Pascale
(Malarstwo), Hop Małgorzata (Architektura i Wzornictwo), Ignasiak Krzysztof (Grafika),
Jeziorecka Alicja (Edukacja Artystyczna), Kalwajtys Anna (Komunikacja Multimedialna),
Kałużna Kinga (Grafika), Kaźmierczak Joanna (Grafika), Mikołajczak Aneta (Rzeźba), Pasek Anna
Maria (Edukacja Artystyczna), Pilch Anna (Architektura i Wzornictwo), Pilch Barbara (Rzeźba),
Ptak Justyna (Komunikacja Multimedialna), Rybiński Michał (Grafika), Sroka Dorota (Malarstwo),
Sterzyński Michał (Komunikacja Multimedialna), Szelwach Barbara (Edukacja Artystyczna),
Teplicka Weronika (Malarstwo).

Uczestnicy.

 [2008]

Magdalena Grenda, Natalia Groblewska, Michał Grochowiak, Kamil Kurzajewski, Maria Meller,
Tomasz Piwiński – laureat 28. Konkursu im. M. Dokowicz, Anna Pytlewska, Natalia Rozmus,
Przemysław Siwek, Katarzyna Szeszycka, Łukasz Szydłowski, Izabela Tarasewicz, Agnieszka
Wilimborek, Anna Wybierała, Martyna Wróblewska.

Uczestnicy.

 [2010]

Decyzją kierowników katedr, do XXX Edycji Konkursu im. Marii Dokowicz zostały
zakwalifikowane następujące osoby:

Elżbieta Cios (katedra scenografii), Żaklina Piechanowska (katedra fotografii), Hania Chudy
(katedra bioniki), Marc Tobias Winterhagen (katedra intermediów), Marta Tomasik (katedra
malarstwa), Marcin Krakowski (katedra designu), Sylwia Taciak (katedra architektury wnętrz),
Paweł Stepanow (katedra Promocji i Krytyki Sztuki), Monika Szalczyńska (katedra
Interdyscyplinarna EA), Natalia Cichańska (katedra mebla), Dominika Miakisz (katedra Historii
i Teorii Sztuki), Ewa Manuszewska (katedra Filozofii), Aleksandra Woldańska (katedra
komunikacji wizualnej), Bartosz Lisiecki (katedra rzeźby), Robert Proch (katedra animacji)
Paweł Prusaczyk (katedra grafiki), Paweł Garus, katedra architektury i urbanistyki.

katedry rysunku – nie zgłoszono
katedry działań przestrzennych – nie zgłoszono

W związku z niewytypowaniem przez Katedrę Rysunku i Katedrę Działań Przestrzennych swoich
kandydatów, kolegium rektorsko-dziekańskie postanowiło zgłosić do udziału w konkursie
Panię Natalię Wiśniewską, reprezentującą studia wieczorowe, Malarstwa i Grafiki.

Uczestnicy.

 [2011]

Paweł Prusaczyk, Kinga Troneczek, Jakub Malinowski, Agnieszka Ciszewska, Cyryl Zakrzewski,
Hugon Kowalski, Anna Kruk, Kuba Blimel, Karolina Częścik, Katarzyna Jarczykowska,
Ewa Grajnert-Hałupka, Agnieszka Zaprzalska, Łukasz Gruszczyński, Sylwia Czubała,
Wojciech Pustoła, Aleksandra Szmida, Michał Bugalski,Ewa Boguszewska.

nagroda artystyczna: Agnieszka Ciszewska
nagroda projektowa: Anna Kruk

Laureaci.

 [2013]

- Anna Frąckowiak z pracowni grafiki warsztatowej została uznana za najlepszą dyplomantkę w kategorii artystycznej,
- Szymon Sznajder z Wydziału Komunikacji Wizualnej został uznany za najlepszego dyplomanta w kategorii projektowej.

Uczestnicy.

 [2014]

Wydział Malarstwa: Małgorzata Myślińska, Celina Kanunnikava, Mariusz Grzemski.
Wydział Grafiki i Komunikacji Wizualnej: Witold Modrzejewski , Dominika Czerniak.
Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych: Beata Szczepaniak , Damian Reniszyn.
Wydział Edukacji Artystycznej: Agnieszka Bastrzyk, Joanna Gryzińska, Olga Milczyńska.
Wydział Architektury i Wzornictwa: Bartek Pawlak, Ewa Śliwińska, Dorota Dębska, Monika Więcek.
Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii: Justyna Joniec , Marta Szkudlarek , Małgorzata Zelek.
Wydział Komunikacji Multimedialnej: Maria Ornaf , Michalina Hendrys.

Laureaci: Marta Szkudlarek reprezentująca Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii oraz Damian Reniszyn z Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych.

Kuratorzy wystawy: dr hab. Maciej Przybylski, dr Monika Shaded, mgr Patrycja Mikołajczak,
dr Mikołaj Stankowski.

[WYSTAWA 35.]

Uczestnicy.

 [2015]

Maria Ancukiewicz, Elżbieta Niewiadomska, Marta Urbańska, Ewa Dyszlewicz, Łukasz Spychaj, Agata Szafran, Maciej Olszewski, Robert Jarzec, Małgorzata Rekusz, Katarzyna Kucharska, Barbara Stelmachowska Emilia Strzempek-Plasun, Joanna Stangret, Karolina Pikosz, Agnieszka Milewska, Agnieszka Majkutewicz Grzegorz Bożek.

Laureat: Łukasz Spychaj

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Al. Marcinkowskiego 29
60-967 Poznań

tel. 61 855 25 21
NIP: 778-11-28-625
REGON: 000275808